• +48 603 751 335
  • s.dabrowiecki@interia.pl

Zmiany budowy ściany brzucha, jakie występują po porodzie to:

  • Wypchnięty, czasami wręcz wywinięty pępek
  • Linia negra (czarna linia) – linia z duża ilością ciemnego pigmentu (wyraźnie ciemniejsza), biegnąca od pępka do łona; powstaje w drugim trymestrze ciąży (znika po porodzie z szybkością zależną od ilości pigmentu)
  • Sieć żyłek – wzrost stężenia hormonów w organizmie powoduje, że skóra staje się wręcz przejrzysta i stąd widać sieć przeplatających się żyłek.

Te, powyżej opisane zmiany są zwykle całkowicie odwracalne. Uważa się, że cofanie opisanych zmian jest szybsze, gdy: stosuje się ściągającą bieliznę, dziecko karmione jest piersią, matka dużo spaceruje i ćwiczy, stosowane są ujędrniające kosmetyki i chłodne prysznice połączone z masażem.

Większym problemem są te zmiany, które pomimo upływu czasu od porodu nie ustępują. Są to:

  • rozstępy skórne
  • rozejście mięśni prostych brzucha
  • przepuklina pępkowa
  • przepuklina brzuszna
  • nadwaga a nawet otyłość (powstała w ciąży)

Część wymienionych tutaj problemów jest do załagodzenia poprzez ćwiczenia, kosmetyki, zabiegi pielęgnacyjne i ćwiczenia. Niestety nie wszystkie, gdyż trwałe deformacje ciała (przepukliny, rozejście mięśni prostych brzucha i przepukliny) wymagają interwencji chirurgicznej – i tym problemom poświęcona jest ta strona internetowa.

Rozstępy skórne

Rozstępy skórne są małymi, zagłębionymi smugami na skórze, pojawiającymi się zwykle w późnym okresie ciąży, gdy brzuch gwałtownie się powiększa tak, aby pomieścić rosnące dziecko. Niektóre mamy mają rozstępy poza brzuchem na pośladkach, udach, biodrach i piersiach. Rozstępy są następstwem zmian w elastycznej podporowej tkance łącznej, która leży tuż pod powierzchnią skórą. Rozstępy kolor – w zależności od pigmentu zawartego w skórze - mogą być różowe, brązowe, ciemno brązowe. Po porodzie stopniowo zanikają, ale – gdy raz powstały – nigdy nie znikają całkowicie.

Nie można przewidzieć, czy i w jakim zakresie rozstępy znikną po ciąży. Około połowa kobiet w ciąży ma rozstępy, ale przed ciążą nie można przewidzieć, kto będzie je miał a kto tego uniknie. Są jednak pewne czynniki, które zwiastują zwiększone ryzyko:

Obciążenie rodzinne – jeżeli matka kobiety w ciąży lub jej siostra mają (miały) rozstępy w ciąży – szansa na ich powstanie jest większa.
Niektóre badania wskazują, że młode matki, szczególnie nastolatki – częściej mają rozstępy. Im skóra w ciąży ulega większemu i szybszemu rozciągnięciu – tym ryzyko rozstępów jest większe; dlatego też ryzyko tych zmian rośnie, gdyż kobieta znacznie przybiera na wadze w ciąży, gdy ciąża jest mnoga, gdy dziecko jest duże oraz gdy jest dużo płynu owodniowego.

liniabrzuch

01

Pytania i odpowiedzi

stretch marksNiestety, niewiele w tym zakresie można zrobić. Ważne jest aby pilnować wagi w ciąży. Nie można przytyć więcej niż jest to polecane – zwykle 15 do 18 kg; przyrost wagi powinien być powolny. Nie ma dowodów na to, że używanie kremów, olejków, balsamów – zapobieganie powstaniu rozstępów. Odpowiednie natłuszczanie skóry brzucha jest jednak zalecane w celu zmniejszenia swędzenia.

Dobra wiadomość jest taka, że z czasem stają się one mniej widoczne. Staje się to od 6. do 12. miesięcy po porodzie. Pigmentacja częściowo znika a zajęte obszary skóry stają się generalnie jaśniejsze niż otaczająca skóra. Niestety, struktura zmienionych obszarów skóry nie zmienia się.

Niestety.. nie można ich usunąć. Gdy rozstępy stają się utrapieniem konieczna jest konsultacja dermatologa. Oczywiście pora na to jest po kilku miesiącach od porodu. Porady dermatologa pomogą na zmniejszeniu zmian skórnych. Jest wiele na to sposobów. Stosowane są środki miejscowe – oparte na działaniu tretynoiny (Retin A) i kwasu glikolowego.

retin-a-500x500Lek Retin A nie można przyjmować w czasie ciąży i nie ma wiarygodnych informacji na temat jego stężenia w mleku matki oraz na pielęgnowanego noworodka – tak, że NIE zaleca się używania tego leku w ciąży i podczas okresu karmienia piersią). Niektóre badania wykazały jednak efektywność stosowania kremów z 0,1% tretynoiną. W jednym badaniu stosowanie kremu zmniejszyło długość rozstępów o 14% a ich szerokość o 8%. W innym badaniu – zmniejszenie rozmiaru było o 1/5.

Są pewne dowody, że stosowanie terapii laserowej może odtworzyć elastyczność skóry i zmienić jej pigmentację w ten sposób, że zmiany zabarwienia spowodowane rozstępami zbliżone są kolorem do otoczenia.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Dermatologicznych informuje, że możliwe jest używanie różnych laserów - w zależności od koloru przebarwień skóry. Jedne lasery będą działały tak, że zmniejszą kolor ciemnych rozstępów, a inne odwrotnie - pobudzą do rozrostu komórki produkujące pigment, tak aby zwiększyć zabarwienie bladych obszarów i dostosować je do otoczenia. Nowe typy laserów można użyć do pobudzania produkcji kolagenu, co zwiększa elastyczność w obszarach skóry zmienionych przez rozstępy.

Niestety im większa ciąża, tym też większa deformacja kształtu brzucha

time line

Proszę zwrócić uwagę na to, jak wygląda brzuch po ciąży mnogiej; 2 środkowe zdjęcia w ostatnim rzędzie 3 miesiące po porodzie (post partum)

Przydatne linki:

Przeglądając internet znalazłem ciekawe informacje i mnóstwo zdjęć na stronie http://ebobas.pl/artykuly/galeria/642. Tam na pewno osoba z problemami wywołanymi po ciążowymi rozstępami znajdzie podpowiedź na pytanie, jak postępować.

http://rozstep.wordpress.com/

http://www.szpital-inflancka.pl/site/wszystko-o-rozstepach

http://klinikakolasinski.pl/chirurgia-estetyczna-skory/rozstepy-skory.html

FAQ | pytania i odpowiedzi

X
Pola oznaczone * są wymagane

ZOBACZ TAKŻE...

Previous Next
piątek, 04 maj 2018 15:11
Gdy chcesz dostać informacje na temat najbliższych konsultacji: dat, miejsc, adresów i nr telefonów - proszę o sms DATA na nr telefonu 603751335
niedziela, 28 wrzesień 2014 15:12
Działa nowy serwis www.mniejżołądka.pl. Poświęcony jest chirurgicznej metodzie leczenia otyłości – wycięciu mankietowym żołądka. Na stronie są informacje o wskazaniach, przeciwwskazaniach do tej operacji, ryzyku operacji oraz wynikach leczenia.
wtorek, 23 wrzesień 2014 15:11
http://www.konsultacja.info/ zapraszam do video-konsultacji przez internet przy użyciu SKYPE. Konsultacje są płatne, lecz trwają tyle, co normalne spotkania. Bez podróży, przesiadek, biletów, nużącej jazdy, niebezpieczeństw drogowych i dodatkowych kosztów. Wygodnie, z własnego mieszkania!! Zapraszam do video-spotkań; Serwis aktywny